How the Aussies fared on Day 10 of the Tokyo Olympics.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
GOLF
Men's Individual - Final Round - Cameron Smith (final round 66, -14, 10th) , Marc Leishman (final round 69, -2, 51st)
SWIMMING
Finals (1130 - 1340 AEST)
Women's 50m Freestyle Final - Emma McKeon - 1st, Cate Campbell - 7th
Women's 4 x 100m Medley Relay Final - Australia - 1st (Kaylee McKeown, Chelsea Hodges, Emma McKeon, Cate Campbell)
Men's 4 x 100m Medley Relay Final - Australia - 5th (Mitch Larkin, Zac Stubblety-Cook, Matthew Temple, Kyle Chalmers)
ATHLETICS
Day session
Women's 3000m Steeplechase Round 1 - Genevieve Gregson - advances to final, Amy Cashin - eliminated, Georgia Winkcup - eliminated
Women's Long Jump Qualifying Round - Brooke Stratton - advances to final
Men's 400m Round 1 - Alex Beck - eliminated, Steven Solomon - advances to semi-final
Night session
Men's High Jump Final - Brandon Starc - 5th
Men's 100m Semifinals - Rohan Browning - eliminated
Women's 100m Hurdles Semifinals - Liz Clay - eliminated
Men's 800m Semifinals - Peter Bol - advances to final, Charlie Hunter - eliminated, Jeff Riseley - eliminated
EQUESTRIAN
Eventing Cross Country (2nd of three events)
Individual - Andrew Hoy (7th), Shane Rose (9th), Kevin McNabb (15th)
Team - Australia (2nd)
CYCLING BMX FREESTYLE FINALS
Women's - Natalya Diehm - 5th
Men's - Logan Martin -1st
HOCKEY
Men's Quarterfinals - Australia bt Netherlands 2-2 (3-0 in penalty shootout)
SHOOTING
Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification - Sergei Evglevski - 19th
TABLE TENNIS
Men's and Women's Team Preliminaries Women's team - Australia lost to Germany 3-0
SAILING
Finn Men: Race 9-10 - Jake Lilley - 7th (after 10 of 11 races)
470 Men: Race 7-8 - Matthew Belcher, Will Ryan - 1st (after 8 of 11 races)
470 Women: Race 7-8 - Monique de Vries, Nia Jerwood - 16 (after 8 of 11 races)
Foiling Nacra 17 Mixed: Race 10-12 - Jason Waterhouse, Lisa Darmanin - 4th (after 12 of 13 races)
Laser Radial Women Medal Race - Mara Stransky - 14th
Laser Men Medal Race - Matt Wearn - 1st
DIVING
Women's 3m Final - Esther Qin -12th
WATER POLO
Women's preliminaries - Australia bt South Africa 14-1
BEACH VOLLEYBALL
Women's Round of 16: Mariafe Artacho de Solar and Taliqua Clancy bt Xue Chen and Wang Xinxin 22-20 21-13
Australian Associated Press